Według ekspertów instytutu prognozującego i wyznaczającego trendy wśród barw w 2018 roku królował będzie Ultra Violet (18-3838). Jak uzasadniono wybór i na jakie kolory stawiano w latach ubiegłych?

Przez najbliższych 12 miesięcy,  w szeroko pojętej branży kreatywnej – od grafiki poprzez design, wnętrza i sztukę, dominować będzie kolor, który do tej pory głównie kojarzony był z Princem, a przez tych nieco bardziej religijnych – Adwentem.

Według Pantone wybór koloru dyktuje zeitgeist, czyli duch dziejów, dlatego poszukując barwy roku eksperci instytutu analizują trendy kolorystyczne, starając się znaleźć taki odcień, który najlepiej odzwierciedla współczesne nastroje. Według komisji intensywny fiolet budzi skojarzenia ze spirytualizmem oraz odległymi galaktykami, zapowiadając tym samym rozwój technologiczny.

Nas intensywny fiolet elektryzuje już od bardzo dawna…

A jak przebiega proces wyboru króla barw przez Pantone? Od 2000 roku przedstawiciele oddziałów z różnych krajów, dwa razy do roku spotykają się w wybranej europejskiej stolicy, by debatować między innymi nad tym, jaki kolor zasługuje na zaszczytny tytuł Pantone Color of the Year. Tegoroczny Ultra Violet (18-3838) zastąpił wybraną w zeszłym roku świeżą zieleń ( Greenery 15-0342). Zobaczcie, na jakie kolory stawiano w  latach poprzednich.